Sunrise: 07:40  Sunset: 15:54

Stableford on the 5th September

won by David Rix
second Barry Whittaker
third Andy Lilley

McCormick Shield

Winners were Alan Lambert and James Kisby with 41 points.
Second were Steve Smith and Ken Hocken with 40 points on countback
3rd was Kevin Smith and Alister Hopkins with 40 points on countback.

Mens medal

Won by James Collett
Second was Andy Lilley
Third Nick Carter.

Welland Pairs competition

Won by Kevin Harris and Rob Henshaw
Second was Tony Barnes and Carl Barnes.

Stableford Competition - 23rd July

Winner - Michael George.

BBQ Cup

Won by Simon Moore
Second Gary Neugebauer
3rd Ken Hocken

Medal played on the 15th July

Won by James Collett and 2nd Michael Martin

Scratch match against St. Ives

March lost 1 – 2. Team: Nigel Goude, Stan Dunn, Gary Neugebauer, Adam Conyard, Carl Young

Stableford played on the 7th July

Won by Gary Morgan, second Kevin Harris and 3rd Chris Hodson.

Club Championship:

The Club Champion golfer for 2013, with a winning score of 148 (72 +76) was Gary Neugebauer, second was Lewis Ogden with 152 (76 + 76) and third was the 2012 Champion, Dean Gaughran with 153 (78 + 75). The winner of the Handicap Trophy was Alan Yorke with a score of 65 (18-15).

Welland Pairs played on the 15th June

1st Steve Smith & Ken Hocken
2nd Lewis Ogden & Gary Neugebauer
3rd Graham Lockwood & Shaun Canavan

Long Handicap Cup played on the 8th June:

1st. Steve Parrish
2nd Dave Cornwell
3rd Derek Rowlett

Stableford played on the 11th June:

1st Rick Kaval
2nd Andy Lilley
3rd Robert Henshaw

Won by Cliff Jones (Captain) & Lewis Ogden 39 points
2nd Richard Cannell & Peter Ridgway 35 points
3rd John Farnsworth & Chris Bateman 32 points.
Ladies: 1st Sarah Oldham & Fiona Wood.

Huit Shield - 19th May

Won by Lewis Ogden, 2nd Andy Lilley, 3rd Ivan Roberts.

Stableford played on the 21st May

won by John Kerrigan, 2nd was Nigel Goude and 3rd Richard Cannell

Mottram Trophy played on the 25th May

Won by Paul Crofts, 2nd was Philip Cole , 3rd Carl Barnes.

Mens Stableford played on the 10th May

1st Steve Parrish
2nd Lewis Ogden

h3>Friday Night Event Mixed Competition on the 3rd May

Winning men’s team were:
Lewis Ogden, Richard Cannell, Steve Parrish and Peter Ridgway.
Winning Ladies team were:
Lydia Molyneux, Sarah Oldham, Margaret Butt and Jean McAuliffe.

Morton Cup played on the 20th April.

Winner was Lewis Ogden.
2nd Hugh McGarvie
3rd Philip Cole

Stableford played on the 28th April

Winner of the 1st Division was Barry Groves,
2nd Shaun Edwards.
Winner of the 2nd Division was Ross Willis
2nd was Andy Lilley

PGA Lombard (06/04/2013 CSS: 72 Par: 70);

1st Adam Conyard 84-22=62
2nd Hans Daniel 83-17=66
3rd I Rowlands 84-18=66

Captain’s 4-ball played on the 30th March.

Winners were P. Emmington & L. Forrester with 39 points
2nd S. Parrish & P. Ridgeway with 38 points c/b
3rd G. Neugebauer & T. Cracknell with 38 points c/b.

Texas Scramble:

2nd March.
The winning team was:
L. Ogden, T. Cracknell, G. Neugebauer, G. Holmes.
2nd P Cole, R Willis, B Newstead and J Vawser.
3rd P. Ridgway, P. Turner, H. McGarvie & D. Henchley.

Stableford:

5th March.
1st J. Kisby 42 points,
2nd P. Turner 38 points,
3rd L. Ogden 37 points.